Cetățean turc, prins cu 50 de kilograme de tutun vrac, la Giurgiu

Cetățean turc, prins cu 50 de kilograme de tutun vrac, la Giurgiu
Poliţiştii de frontieră giurgiuveni au depistat un cetățean turc care transporta, într-un autocar, 50 kg tutun vrac, fără documente de provenienţă.
Poliţiştii de frontieră giurgiuveni au depistat un cetățean turc care transporta, într-un autocar, 50 kg tutun vrac, fără documente de provenienţă.
În data de 01.12.2019, în jurul orei 02.00, la Punctul de Trecere a Frontierei Giurgiu s-a prezentat pentru a intra în ţară, la volanul unui autocar înmatriculat în Turcia, un cetățean turc, în vârstă de 55 de ani.Acţionând în baza analizei de risc, poliţiştii de frontieră au efectuat un control amănunțit asupra mijlocului de transport. Astfel, în compartimentul destinat bagajelor, au fost descoperite 4 cutii de carton care conțineau cantitatea totală de 50 kilograme de tutun vrac tocat.La cercetări, persoana în cauză a declarat că a achiziționat tutunul din Istanbul și îl transporta în București pentru comercializare.Poliţiştii de frontieră au ridicat întreaga cantitate de tutun în vederea confiscării, întocmind cetățeanului turc lucrare penală pentru săvârşirea infracţiunii de „deţinerea în afara antrepozitului fiscal sau comercializare produselor accizabile supuse marcării fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita prevăzută de lege”, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 452, lit. H din Legea 227/ 2015.
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











