Cutremure în România și Bulgaria, noaptea trecută

Cutremure în România și Bulgaria, noaptea trecută
În noaptea dinspre 27 și 28 iulie 2023, au avut loc trei seisme în România și Bulgaria
În noaptea dinspre 27 și 28 iulie 2023, au avut loc trei seisme în România și Bulgaria. Aceste cutremure au avut magnitudini cuprinse între 2.6 și 3.4 pe scara Richter.
Cutremur în Muntenia, Buzău
Un cutremur a avut loc în Muntenia, Buzău, la ora 00:44:08 (ora locală a României), pe data de 28 iulie 2023. Acest cutremur a avut o magnitudine de 2.6 pe scara Richter și s-a produs la o adâncime de 19.1 km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: 37km SE de Buzău, 45km N de Slobozia, 67km SV de Braila, 81km S de Focsani, 83km SV de Galati, 96km E de Ploiesti.
Cutremur în Bulgaria
Un alt cutremur a avut loc în Bulgaria, la ora 23:08:51 (ora locală a României), pe data de 27 iulie 2023. Acest cutremur a avut o magnitudine de 2.8 pe scara Richter și s-a produs la o adâncime de 16.2 km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: 2km SE de Dobrich, 37km N de Varna, 81km NE de Shumen, 94km SV de Constanta.
Seismul cel mai puternic s-a înregistrat în Bulgaria
Primul cutremur din această serie a avut loc tot în Bulgaria, la ora 22:40:46 (ora locală a României), pe data de 27 iulie 2023. Acest cutremur a avut o magnitudine de 3.4 pe scara Richter și s-a produs la o adâncime de 12.2 km. Cutremurul s-a produs în apropierea următoarelor orașe: 4km SE de Dobrich, 35km N de Varna, 81km E de Shumen, 95km SV de Constanta.
Aceste trei seisme au fost slabe și nu au cauzat pagube materiale sau victime umane.
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











