Klaus Iohannis, la finalul campaniei „O pădure cât o țară”: „Voi insista ca următorul guvern să dea o atenție deosebită protejării mediului”

Klaus Iohannis, la finalul campaniei „O pădure cât o țară”: „Voi insista ca următorul guvern să dea o atenție deosebită protejării mediului”
Klaus Iohannis a participat astăzi la evenimentul organizat în Bolintin - Vale, județul Giurgiu, cu prilejul închiderii oficiale a campaniei naționale de împădu rire „O pădure cât o țară”, în cadrul căreia au fost plantați în nouă luni 50 de milioane de puieți de copaci, afirmând că va insista ca următorul guvern să acorde o „atenție deosebită” protejării mediului.
Klaus Iohannis a participat astăzi la evenimentul organizat în Bolintin - Vale, județul Giurgiu, cu prilejul închiderii oficiale a campaniei naționale de împădurire „O pădure cât o țară”, în cadrul căreia au fost plantați în nouă luni 50 de milioane de puieți de copaci, afirmând că va insista ca următorul guvern să acorde o „atenție deosebită” protejării mediului.
„Voi insista ca următorul guvern să dea o atenție deosebită și să creeze structurile adecvate pentru a avea o politică națională care protejează mediul și previne schimbările climatice”, a spus șeful statului, în comuna Bolintin - Vale, județul Giurgiu, unde a avut loc ultima acțiune de plantare de puieți din cadrul acestei campanii.Șeful statului a spus că, dacă dorim un mediu curat și prevenirea schimbările climatice, „atunci trebuie să facem ceva să se reducă emisiile care încălzesc întreg globul”.
Încălzirea climei „nu este o poveste de gazetă ci este un efect absolut de nedorit al dezvoltării industriale. Nu vreau să oprim dezvoltarea industrială, dimpotrivă”, dar „vrem industrii nepoluante, inteligente, în general o economie circulară” în care să fie folosit „tot ce poate fi folosit pentru a proteja mediul”.
„Eu mă declar un adept al acestor politici și le voi promova permanent cu toate guvernele pe care le mai prind eu”, a mai comentat Klaus Iohannis.Iată mai jos declarația președintelui Klaus Iohannis (sursa - Administrația Prezidențială):
Sursa: Realitatea de Giurgiu
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











