Parfumuri susceptibile a fi contrafăcute, estimate la 40.000 lei, descoperite la P.T.F Giurgiu

Parfumuri susceptibile a fi contrafăcute, estimate la 40.000 lei, descoperite la P.T.F Giurgiu
Polițiștii de frontieră giurgiuveni au descoperit, în urma unui control efectuat asupra unui mijloc de transport, mai multe produse de parfumerie, toate purtând însemnele unor firme consacrate şi care prezentau suspiciuni de contrafacere.
Polițiștii de frontieră giurgiuveni au descoperit, în urma unui control efectuat asupra unui mijloc de transport, mai multe produse de parfumerie, toate purtând însemnele unor firme consacrate şi care prezentau suspiciuni de contrafacere.
În data de 28.07.2022, în jurul orei 23:25, polițiștii de frontieră giurgiuveni au oprit pentru control, pe sensul de intrare în țară, un autocar, care efectua transport internațional de persoane.
Cu această ocazie, polițiștii de frontieră au descoperit, în cala acestuia, printre bagaje, mai mulți saci din plastic care conțineau 133 produse de parfumerie, toate purtând însemnele unor mărci cunoscute, fiind susceptibile a fi contrafăcute.
În cadrul cercetărilor, s-a stabilit că bunurile descoperite aparțin unui cetățean turc, în vârstă de 36 de ani, pasager al autocarului.
Persoana în cauză nu deţinea documente de provenienţă pentru produsele sus-menţionate.
Bunurile, estimate la o valoare de 40.000 lei dacă ar fi fost comercializate ca produse de marcă, au fost ridicate în vederea continuării cercetărilor.
În prezent, se efectuează cercetări față de persoana în cauză, pentru săvârșirea infracțiunii de punere în circulație a unui produs purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată pentru produse identice sau similare și care îl prejudiciază pe titularul mărcii înregistrate, urmând ca la finalizarea acestora să fie propuse soluții legale prin unitatea de parchet.
Sursa: Realitatea de Giurgiu
Citește și:
- 10:14 - Toți cei 5 marinari aflați pe remorcherul scufundat în zona Portului Midia, declarați morți
- 09:55 - A început ședința Coaliției, pentru deblocarea impasului legat de buget. Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan – SURSE/VIDEO
- 09:13 - Incendiu la Spitalul Bălăceanca. A fost activat Planul Roșu de intervenție
- 08:27 - Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și suspendarea permisului pentru neplată
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











