Poliția își cumpără un sistem de supraveghere video care identifică din mers numerele de înmatriculare ale mașinilor

Poliția își cumpără un sistem de supraveghere video care identifică din mers numerele de înmatriculare ale mașinilor
Poliția Română vrea să cumpere un sistem de supraveghere
Poliția Română vrea să cumpere un sistem de supraveghere și monitorizare video prin tehnologie LPR (License Plate Recognition), care permite recunoașterea automată a numerelor de înmatriculare ale mașinilor.
Sistemul va fi utilizat în condițiile legii, pentru punerea în aplicare a mandatelor de supraveghere tehnică dispuse de magistrați.
Inspectoratul General al Poliției Române a demarat o licitație deschisă accelerată pentru achiziționarea unui „Sistem de supraveghere și monitorizare prin tehnologie LPR”, arată datele publicate duminică în Sistemul Electronic de Achiziții Publice.
Sistemul de supraveghere este format din mai multe servere, stații grafice, 300 camere video IP tip LPR și aplicații de video management pentru aceste camere.
Conform sursei citate, contractul licitat are o valoare estimată la peste 13,6 milioane de lei (fără TVA). Termenul limită pentru primirea ofertelor este 3 octombrie 2022. În aceeași zi va avea loc și ședința de deschidere a ofertelor.
Citește și:
- 21:34 - Liderul Cubei îl avertizează pe Trump: „Orice intervenție va fi întâmpinată cu o rezistență de nezdruncinat”
- 20:42 - UE lansează „EU Inc”: firme înființate în 48 de ore, pentru a opri exodul companiilor spre SUA
- 19:36 - Scene de groază într-o familie din Iași: un bărbat și-ar fi omorât fiul și ar fi vrut să scape de cadavru
- 18:32 - Europa, în fața unei noi crize a carburanților: statele vecine intervin, România încă analizează
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











