Promisiuni pentru legumicultori. Dragnea anunță dublarea subvenției și extinderea programului de tomate

rosii
Fermierii care cultivă roșii în extrasezon vor fi ajutați și mai mult. Subvenția ar putea fi dublată iar programul ar putea fi extins şi la alte legume cultivate în sere şi solarii. Cel puțin așa au sunat promisiunile făcute de Liviu Dragnea legumicultorilor din Colibași, județul Giurgiu. Liderul PSD a mers ieri acolo însoțit de ministrul Agriculturii.
Românii ar trebui să consume mai multe alimente din producția locală şi să depindă mai puțin de importuri. Liderul PSD crede că are soluții pentru sprijinirea legumicultorilor.Subvențiile ar trebui să le permită fermierilor să investească în echipamente de încălzire astfel încât legumele românești să poată fi găsite și în timpul iernii. Unii agricultorii cer însă măsuri radicale care să-i ajute să se mențină pe piață.Deși se plâng că nu au loc să-și vândă produsele în marile magazine, unii dintre fermieri recunosc că tot mai bine e în piața tradițională.Producția locală de tomate este subvenționată din 2017. În 2018, de exemplu, recolta a fost mai mare cu peste două sute de mii de tone față de anul precedent.
Citește și:
- 10:14 - Toți cei 5 marinari aflați pe remorcherul scufundat în zona Portului Midia, declarați morți
- 09:55 - A început ședința Coaliției, pentru deblocarea impasului legat de buget. Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan – SURSE/VIDEO
- 09:13 - Incendiu la Spitalul Bălăceanca. A fost activat Planul Roșu de intervenție
- 08:27 - Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și suspendarea permisului pentru neplată
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











