MIRCEA ABRUDEAN: „SUNT CONVINS CĂ BOLOJAN VA ÎNCERCA SĂ FACĂ LUMINĂ ÎN LEGĂTURĂ CU ANULAREA ALEGERILOR”

MIRCEA ABRUDEAN: „SUNT CONVINS CĂ BOLOJAN VA ÎNCERCA SĂ FACĂ LUMINĂ ÎN LEGĂTURĂ CU ANULAREA ALEGERILOR”
Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a declarat miercuri că este sigur că decizia de anulare a alegerilor prezidențiale a fost luată pe baza unor informații solide.
Președintele interimar al Senatului, Mircea Abrudean, a declarat miercuri că este sigur că decizia de anulare a alegerilor prezidențiale a fost luată pe baza unor informații solide și că Ilie Bolojan, noul președinte interimar al României, va analiza acest subiect în detaliu.
„Nu cred că și-ar permite nicio instituție să anuleze un proces democratic fără date solide. Acum, însă, se pune problema ca măcar o parte dintre aceste informații să fie făcute publice, pentru ca oamenii să înțeleagă și să nu existe suspiciuni”, a declarat Abrudean în cadrul emisiunii România Politică, de la Prima News.
Acesta a subliniat că președintele interimar Ilie Bolojan are acces la mai multe date despre anularea scrutinului și va încerca să aducă mai multă claritate asupra acestui subiect.
Decizia de anulare a alegerilor prezidențiale a fost una fără precedent în România și continuă să stârnească dezbateri aprinse în mediul politic și public.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 15:41 - Anca Alexandrescu aruncă în aer statul paralel. Dezvăluiri fără perdea: „O luptă pe viață și pe moarte pentru recâștigarea conducerii SRI!”
- 13:32 - Buget 2026. Război în coaliție pe banii pensionarilor: PNL spune că nu sunt fonduri, PSD insistă
- 13:29 - Scenariile prin care Bolojan poate fi dat jos de la Guvern: planul pentru debarcarea premierului
- 13:24 - Pregătire sporită la nivel global: OMS monitorizează riscul unui incident nuclear în Orientul Mijlociu
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











